Domů / Blog / Jak fungují zálohy za elektřinu

Jak fungují zálohy za elektřinu

Jedním z prvních kroků po začátku odběru elektřiny či plynu od vámi zvoleného dodavatele, je stanovení výše záloh. K čemu ale zálohy vůbec slouží? Jak vzniká jejich výše? A mají nějaké výhody i pro vás?

Zálohy jako řešení nemožnosti skladování elektřiny

Elektřina je komodita, která se nedá efektivně dlouhodobě skladovat. Baterie nebo přečerpávací elektrárny dokáží uskladnit pouze fragmenty celkového množství elektřiny, která protéká dráty na území ČR. Dodavatel z těchto důvodů nakupuje elektřinu od výrobce vždy dopředu za předem dohodnutou cenu po smluvené období. Kontrakt se sjedná, uzavře a za určitý čas si vzájemný obchod společně zhodnotí. Elektřina však protéká kontinuálně beze změny i do vašich domácností a je jen na vás, kolik ji využijete.

Jak to souvisí se zálohami?

Dodavatel nejprve složí zálohu za veškeré své klienty, pro které kontrakt uzavírá, a to na měsíce či roky dopředu. Následně se vytvoří měsíční či roční předpoklad odběrného místa a vypočítá se, kolik zhruba může konkrétní domácnost za toto období utratit. Dodavatel uhradí požadovanou elektřinu najednou.

V mnohých případech se však jedná o poměrně velkou investici, a je tedy pro dodavatele ekonomické rozmělnit vydanou částku do menších částek, které si postupně vybere od odběratelů v průběhu tohoto období.

Jaké výhody z toho plynou?

Jednou funkcí, a tedy i důvodem vzniku záloh, je kompenzace nákupu elektřiny. Rozmělněním jednorázové investice dodavatele do postupných splátek, umožňuje pokračování nákupů odběratele i v budoucnu.

Další výhodou je praktičnost pro domácnosti. Po stanoveném období nebo na konci odběru obdržíte vyúčtování, stejně tak, jako jej obdrží i dodavatel. Na vyúčtování jsou již veškeré položky uhrazené dodavatelem, navíc povýšené o marži obchodníka

Představte si, že byste museli celou částku hradit naráz, a to například jednou ročně. Pro mnohé domácnosti s elektrickým topením by to znamenalo uhradit jednorázově i statisíce korun, což by byl obrovský výdaj, pro mnohé i likvidační. Zálohy tedy pomáhají domácnostem si lépe rozložit výdaje zpravidla do měsíčních částek, které zvládnou pohodlně platit v průběhu roku.

Jakým způsobem dodavatel výši záloh stanovuje?

Celý proces je založený na základě budoucího odhadu. Jak pokrýt něco, co ještě neexistuje? Řekněme, že má dodavatel v tomto ohledu volnou ruku. Ze zákona má povinnost pouze nastavit zálohy tak, aby to způsobilo zákazníkovi co možno nejmenší ujmu, tedy minimální přeplatek nebo minimální nedoplatek.

Může se vycházet z historické spotřeby, která bude pravděpodobně každý rok srovnatelná. Vychází se ale i z aktuálního vyúčtování. K odhadu férové ceny může pomoci také periodické zasílání stavů měřidel, na základě kterých se dá skutečná spotřeba odhadnout. Nicméně může se také jednat o obchodní taktiku nastavit zálohy co nejmenší, aby měl klient pocit, že je komodita „levnější", než skutečně je. Důležité je proto vždy hledět na výslednou konečnou cenu, nikoliv na výši záloh, které slouží pouze k pokrytí větší nebo menší části této ceny.

Jak zálohy fungují ve FREE for YOU?

Ve FREE for YOU s.r.o jsme zvolili strategii nastavovat zálohy s mírnou rezervou. Snažíme se tak co nejméně vystavit koncového zákazníka velkému nedoplatku, protože věříme, že je pro naše zákazníky snazší platit větší částky periodicky, než velkou částku najednou

Další klíčovou strategií, kterou jsme ve FREE for YOU s.r.o zvolili, je nastavení hrazení záloh na měsíc dopředu, kdy se komodita skutečně nakupuje.To nám umožňuje minimalizovat rizika a nabízet nízké ceny s malou marží.

Chcete-li si nechat své zálohy zkontrolovat, obraťte se na naši zákaznickou linku, kde Vám rádi poskytneme kompletní analýzu Vaší aktuální situace a nabídneme možné řešení pro ideální bilanci poměru záloh oproti skutečné ceně.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 290

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci, Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Adresa:

FREE for YOU s.r.o.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha 7 - Holešovice

Provozní doba:Pracovní dny 8:00 –16:30

Sdílejte a sledujte nás na sociálních sítích.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Youtube

Copyright by FREE for YOU s.r.o. © 2024

Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení