Blog

Jak funguje dodavatel a distribuce

V České republice existují tři subjekty, které se podílí na distribuci elektřiny a plynu do vašich domovů:

   1. Distributor

Tento subjekt je odpovědný za fyzické dodání energie. Spravuje měřidla, kabely, dráty, potrubí a další infrastrukturu, která umožňuje energii dostat až k vám domů. Zajišťuje také stabilitu sítě v případech mimořádného přebytku či úbytku energie.

   2. OTE

OTE má na starosti sběr dat a jejich zpracování. Jedná se o středobod energetiky, kde se shromažďují informace o tom, který distributor, dodavatel elektřiny a subjekt zúčtování* na odběrném místě figurují. Zaznamenává také údaje o spotřebě a spravuje vzájemný vztah mezi odběrným místem a ostatními subjekty.

* Subjekt zúčtování je prostředník mezi dodavatelem a výrobnami, který na základě propracovaných vzorců propočítává, kolik kWh a za jakých podmínek musí dodavatel nakoupit, aby to pro něj a koncové zákazníky bylo nejvýhodnější.

   3. Dodavatel elektřiny

Dodavatel elektřiny je obchodník, který nakupuje elektřinu za určitou cenu od výrobců nebo přímo z trhu a poté ji s marží prodává koncovým zákazníkům. Je to podobné jako prodej ovoce či zeleniny v supermarketu. Dodavatele energie lze snadno změnit.

Jaké jsou hlavní výzvy obchodování s elektrickou energií?

Hlavní úskalí spočívá v nemožnosti elektřinu dlouhodobě skladovat, což je neoddělitelnou vlastností energetiky jako celku. V současné době existují omezené možnosti ukládání energie, ale pro objemy, které elektrárny každoročně vytvoří, jsou tyto varianty zanedbatelné.

Ukažme si to na příkladu jaderných elektráren

Temelín a Dukovany za rok 2023 vyrobily přesně 30,4 terawatthodin elektřiny (30 400 000 000 kwh). Pro tento objem zkrátka neexistují dostatečně velké baterie, či přečerpávací elektrárny, kde by se mohla elektřina dlouhodobě efektivně skladovat.

Odstavení a rozběhnutí např. jaderných elektráren navíc může trvat měsíce, v některých případech i roky a stojí to velké množství finančních prostředků. Elektřina je tedy kontinuálně rozesílaná do sítě, kde se musí nějakým způsobem spotřebovat.

Účel dodavatele při řešení nemožnosti skladování energie

Vzhledem ke konstantnímu proudění elektřiny do sítě se musel vymyslet způsob, jak monitorovat průběh elektřiny a následně jí spravedlivě zpoplatnit tak, aby se vyrovnaly náklady spojené s její výrobou a užitím. Do toho vstupuje právě dodavatel elektřiny a zemního plynu. Dodavatel se domluví s výrobcem, že od něj bude konstantně vykupovat danou komoditu a jednou za určitý čas si tento vzájemný obchod společně zhodnotí.

Příklad 1: Dodavatel o objemu spotřeby všech svých zákazníků 1 GWh ročně se domluví s jadernou elektrárnou Temelín, že od něj odkoupí 1 GWh v průběhu celého roku za 2 000 Kč za 1 MWh. Temelín souhlasí a pokračuje ve své každodenní činnosti v rozesílání elektřiny do sítě. Tuto komoditu dodavatel uhradí dopředu např. na celý rok, celkem 2 000 000 Kč (záloha). Dodavatel poté tuto částku rozmělní do měsíčních záloh pro jednotlivé klienty.

Po jednom roce se společně Temelín a dodavatel spojí a vyhodnotí si společný kontrakt. Pokud se ukáže, že dodavatel spotřeboval více či méně množství, než byla jejich dohoda, platí nedoplatek, či získává přeplatek podobně jako koncový klient na své faktuře.

Příklad 2: Dodavatel o objemu spotřeby všech svých zákazníků 1 GWh ročně se domluví, že na burze nakoupí na měsíc požadovanou komoditu s průměrnou cenou 2 000 Kč za 1 MWh. Opět zaplatí předem na celé sjednané období celkem 83,3 MWh za měsíc a 166 666 Kč (záloha). To poté následně rozmělní v zálohách koncových klientů a následně se po měsíci opět vyúčtuje rozdíl mezi skutečností a dohodou.

Důležité je, že se veškeré obchodní transakce v energetice hradí dopředu na základě kvalifikovaných predikcí. Mnohá odběrná místa se také vyhodnocují jednou za rok podle možností distributora a konkrétní data jsou tedy vyhodnocovány na základě odhadovaného rozdělení v závislosti např. na teplotě, počasí, historických dat, tlaku a souřadnic.

Role distributora při vyhodnocování spotřeby domácnosti

Právě v tomto okamžiku vstupuje do hry distributor, který si naopak stanovuje poplatky za přenos dané komodity. Vyúčtování probíhá tak, že distributor jednou ročně navštíví danou domácnost, provede odečet a na základě toho vyhodnotí skutečnou spotřebu odběrného místa za dané období.

Podle distribučních ceníků pak vystaví fakturu dodavateli k úhradě. Ten ji uhradí a poté spojí údaje z distribuce s domluveným kontraktem s výrobcem a vytvoří fakturu dané domácnosti, kde jsou zohledněny obě položky, tedy jak prodejní, tak distribuční cena.

Veškeré pohledávky uvedené na faktuře již byly historicky v nějaké formě uhrazeny obchodníkem na dlouhé období dopředu a jsou následně vyhodnoceny s koncovým zákazníkem a jím hrazenými zálohami právě v tomto vyúčtování.

Proč může FREE for YOU nabídnout Vaší domácnosti nízkou cenu?

Ve FREE for YOU jsme pro zákazníky zvolili možnost hradit zálohy měsíčně, což nám umožňuje efektivně pracovat s nákupem energií. Díky tomu nabízíme jedny z nejlepších cen na trhu. Naši zákazníci navíc mohou prostřednictvím chytrého systému slev ušetřit na energiích, přečtěte si, jak například za každé doporučené výkupní místo získáte slevu.

U nás ve FREE for YOU vyznáváme především férový a lidský přístup a v rámci naší péče o zákazníky jsme schopni vyhovět i Vašim individuálním požadavkům.

V konečném vyúčtování od nás nenajdete žádná smyšlená čísla. Veškeré údaje již byly historicky vykázány jiným subjektem a následně uhrazeny FREE for YOU.

Pokud Vám něco nebude jasné, stačí nás kontaktovat.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Podkovářská 2/674, 190 00 Praha 9, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

Zavolejte na

+420 227 072 290

Se vším Vám pomohou naši operátoři.
Volat nám můžete každý den
od 8 do 16.30 hodin.

Adresa:

FREE for YOU s.r.o.

Podkovářská 2/674

190 00 Praha 9

Provozní doba:Pracovní dny 8:00 –16:30

Sdílejte a sledujte nás na sociálních sítích.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Youtube

Copyright by Free for You © 2023

Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení