Domů / Blog / Sdílení solárního bohatství: Co dělat s přebytkem z fotovoltaiky?

Sdílení solárního bohatství: Co dělat s přebytkem z fotovoltaiky?

Nechali jste na svůj dům nainstalovat solární panely, abyste co nejvíce ušetřili za energie. Nebo jste členem obce, která se rozhodla na své pole nainstalovat solární panely?

Soláry v létě nachytaly velké množství slunečního světla, a protože jste odjeli na dovolenou, energii nepoužívali, nebo svítilo Slunce mnohem více, než obvykle, tak máte nyní přebytek. Poradíme vám, jak s nimi můžete naložit.

Přebytek se může hodit v zimním období

Přebytek si můžete nechat například na horší období, kdy bude slunce svítit méně a solární panely nebudou moct tolik energie ukládat. Zajištění této cesty je navíc mnohem jednodušší, než si myslíte.

Ale pozor, tohoto triku můžete využít pouze ve chvíli, kdy máte tzv. "virtuální baterii”. Tam se totiž tento přebytek ukládá a vy ho můžete hojně využívat, dokud není na nule. V případě, že tuto baterii nemáte, přebytek se vrací zpět do distribuční sítě. Pokud nebudete mít podepsanou smlouvu na výkupy s dodavatelem, hrozí vám pokuta za neoprávněnou dodávku energie do sítě.

V případě spolupráce s naší firmou se ale pokuty nemusíte vůbec bát. U nás jde bezstarostně a jednoduše zajistit, abyste svůj přebytek sdíleli nebo prodali.

Sdílení elektřiny

Vaší další, a podle nás lepší, možností je i výhodné zapojení do služby Elektřina od souseda, která funguje tak, jak zní. Jde o projekt, který pomáhá lidem, kteří vyrábí energie více, než potřebují. 

Nechcete posílat přebytečnou energii zpátky dodavateli? V tom případě se můžete přihlásit k nám, vybrat odběratele, který bude vaši energii využívat a navrhnout mu cenu. Minimální částka bývá 660 Kč/MWh, takže pokud máte přebytku hodně, výdělek navíc určitě potěší váš osobní rozpočet. Ve chvíli, kdy vyberete ideální částku, mohou se vaše náklady na energie snížit až na 0 Kč.

K přehledu tohoto projektu pomáhá naše služba Energobanking, ve které máte kompletní přehled o pohybu, cenách i vyúčtování. Do zákaznického portálu se musí přihlásit i odběratel vašich přebytků, jinak se s ním nelze spojit. A pokud energie máte i tak stále hodně, můžete zapojit další známé. Množství odběratelů není nijak omezeno.

Se sdílením elektřiny souhlasí i novela lex OZE II, která byla navržena ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Zásadní pro tuto novelu bylo zavedení konceptu komunitní energetiky do české energetické legislativy. Díky ní je tedy možné vzájemně sdílet elektřinu získanou z obnovitelných zdrojů, jako právě například ze Slunce.

Komunitní energetika se dělí na dva základní instituty, aktivní zákazník a energetické společenství. Aktivní znamená, že si budete předávat energii mezi svými nemovitostmi. Například z bytu na chalupu. Takových míst je omezené množství, konkrétně deset. Můžete tak sdílet energii se svojí rodinou i přáteli, pomocí naší služby Elektřina od souseda.

Energetické společenství je skupina, do které se může zapojit až 1 000 členů, což znamená třeba 3 obce. Pro vznik je ale potřeba založit právnickou osobu, družstvo nebo spolek a poté se zaregistrovat u Energetického regulačního úřadu.

Samozřejmě je tu i možnost výkupu, ale proč prodávat energie někomu, kdo je nepotřebuje, když můžete sdílet své přebytky s blízkými.

Vše to může znít komplikovaně, ale nemějte strach. Naši zaměstnanci jsou vždy po ruce a rádi vám se vším pomohou. Administrativu za vás obstaráme my, takže nemusíte běhat nikde po úřadech, ale můžete uzavřít smlouvu z pohodlí vašeho domova.

Kdyby vás zajímalo cokoliv dalšího, neváhejte nás kontaktovat. Rádi zodpovíme všechny vaše dotazy.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 290

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci, Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Adresa:

FREE for YOU s.r.o.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha 7 - Holešovice

Provozní doba:Pracovní dny 8:00 –16:30

Sdílejte a sledujte nás na sociálních sítích.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Youtube

Copyright by FREE for YOU s.r.o. © 2024

Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení