Domů / Blog / Jak to bude se sdílením elektřiny?

Jak to bude se sdílením elektřiny?

Sdílení elektřiny se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. O nových možnostech společenství a vzniku Energetického datového centra (EDC) se již aktivně začalo psát v médiích, nicméně konkrétní informace dosud chyběly. S blížícím se datem 1. července 2024 by měly být zveřejněny konkrétní detaily a celý proces sdílení by měl být spuštěn.

Upozorňujeme však, že informace ohledně sdílení elektřiny stále nejsou kompletní a nejedná se o záležitost tohoto roku. Přesto vám již nyní můžeme přiblížit některé důležité informace.

Energetické datové centrum (EDC)

První a zásadní bod je vznik Energetického datového centra (EDC), které bude středobodem budoucího sdílení elektřiny napříč Českou republikou. EDC bude, podobně jako Operátor trhu s energiemi (OTE), fungovat jako třetí strana a bude zastřešovat celý proces. Stejně jako OTE bude sbírat data o výrobě a odběru elektřiny a provádět výpočty podle definovaných pravidel.

Povinnosti EDC:

 • Registrovat účastníky trhu (výrobny, zákazníky, společenství) a předávat informace o sdílení distribuci a dodavatelům.
 • Zpracovávat a vyhodnocovat naměřené údaje za účelem vyhodnocení sdílení.
 • Informovat účastníky o parametrech sdílení elektřiny.

EDC bude zajišťovat nutné informace pro sdílení elektřiny napříč dodavateli a distribučními územími, přičemž konkrétní údaje bude předávat všem účastníkům, kteří si tak mohou tuto službu vzájemně vyfakturovat.

Jeho funkčnost bude také projevena do měsíčních poplatků vyhodnocovaných Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) jednou za rok.

Sdílení elektřiny

Sdílení elektřiny se rozumí převod kWh z jedné nebo více výroben do jednoho nebo více odběrných míst. Tato možnost bude dostupná od 1.7.2024 ve dvou variantách:

 • Sdílení ve společenství s nutností registrace u ERÚ.
 • Sdílení mimo společenství bez nutnosti registrace u ERÚ.

V obou případech bude nutné vše registrovat u EDC, které následně zpracuje data účastníků, vyhodnotí je a předá odběratelům, výrobcům, dodavatelům a distribuční soustavě.

Bude tato služba funkční od 1.7.2024?

Podle aktuálních informací se minimálně spustí EDC a otevře se pro registrace jednotlivých uživatelů a společenství. Další otázky jako fakturace dodavateli a distribuci, konkrétní výpočty a fungování sdílení, změna měřidel na chytré elektroměry a utváření komunit jsou zatím stále v procesu utváření a formování. Přestože se některé funkce EDC očekávají až v roce 2027, je už nyní jasné, že EDC bude centrem sdílení elektřiny v ČR.

Rozdíly mezi LEX OZE II a Elektřinou od souseda (EOS)

My, jako FREE for YOU s.r.o již nabízíme podobné řešení formou služby Elektřina od souseda (EOS). Hlavní rozdíl je ve funkčnosti – FREE for YOU umožňuje svým zákazníkům sdílení již dnes. Zajišťuje akumulaci hodinových (15minutových) dat a podle nich zpracovává sdílené přebytky konkrétním odběrným místům.

Zašťiťovatelem je tedy společnost FREE for YOU s.r.o a umožňuje sdílení napříč ČR pouze v rámci této společnosti, na rozdíl od sdílení přes EDC, kde je možné si zvolit libovolného dodavatele.

Jak Elektřina od souseda funguje?

Je to jednoduché. Stačí jen pár kroků, abyste mohli posílat své přebytky elektřiny do celého Česka.

 1. Výroba zelené elektřiny: Pokud vyrábíte zelenou elektřinu můžete její přebytky sdílet s vybraným odběratelem.
 2. Výběr odběratele: Rozhodnete, komu budete své přebytky elektřiny poskytovat a za jakou cenu. Minimální cena je 660 Kč/MWh za provozní náklady.
 3. Registrace do Energobankingu: Vy i odběratel se registrujete do platformy Energobanking, kde získáte přehled o všech pohybech, cenách a vyúčtováních.
 4. Uzavření smlouvy o výkupu přebytků: Uzavřete smlouvu se společností FREE for YOU na výkup přebytků.
 5. Smlouva pro odběratele: Odběratel uzavře smlouvu se společností FREE for YOU a projde procesem změny dodavatele elektřiny.
 6. Aktivace služby: Po dokončení administrativních kroků můžete aktivovat službu Elektřina od souseda v Energobankingu.
 7. Sdílení elektřiny: Od data aktivace začnete posílat své přebytky elektřiny vybranému odběrateli.

Výhody EOS oproti EDC

 • Funguje již dnes: Nemusíte čekat na legislativní změny, EOS umožňuje sdílení okamžitě.
 • Nenáročné vyřízení: Celý proces je pro vás téměř bezstarostný a bez zdlouhavého papírování. Vše vyřídíme za vás.
 • Jednoduchá aplikace: Snadná registrace a správa přes Energobanking
 • Libovolné typy měřidel: Služba funguje s jakýmkoliv typem měřidel, ať už průběhovým nebo ročním.
 • Férové ceny: Možnost nastavit si vlastní cenu a podmínky sdílení.

Služba Elektřina od souseda (EOS) představuje revoluční krok vpřed ve sdílení elektřiny v České republice. Nabízí jednoduchý, rychlý a efektivní způsob, jak již dnes sdílet přebytky zelené energie s vaší rodinou nebo sousedy. Díky platformě Energobanking máte veškeré informace přehledně na jednom místě a můžete okamžitě začít využívat výhody sdílení elektřiny. 

Navíc nabízíme výhodné ceny pro odběratele s průběhovým měřením a firmám, s FREE for YOU se tak můžete přiblížit spotovým cenám. Pro domácnosti bez průběhového měření můžeme zajistit nový ceník FIX se slevou, který umožňuje našim zákazníkům ušetřit i desetitisíce za rok.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 290

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci, Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Adresa:

FREE for YOU s.r.o.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha 7 - Holešovice

Provozní doba:Pracovní dny 8:00 –16:30

Sdílejte a sledujte nás na sociálních sítích.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Youtube

Copyright by FREE for YOU s.r.o. © 2024

Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení