Domů / Blog / Proč velcí dodavatelé nenabízí sdílenou elektřinu?

Proč velcí dodavatelé nenabízí sdílenou elektřinu?

V červnu roku 2023 vláda schválila novelu Lex OZE II, která stanovuje pravidla pro komunitní energetiku a sdílení vyrobené elektřiny. Ač se jedná o velice výhodné a úsporné řešení pro zákazníky, velcí dodavatelé tyto služby zatím nenabízí. Pojďte se s námi podívat na možné důvody, proč tomu tak je.

Co je sdílení elektřiny a jak funguje?

Svou elektřinu, kterou vyrobíte například pomocí solárních panelů, můžete nově sdílet s kýmkoliv napříč celou Českou republikou. Vy sami se pak rozhodnete, komu budete své přebytky energie poskytovat a za jakou cenu. Může jít o další členy rodiny, přátele, vaši chatu na Šumavě nebo i firmu. Zároveň nemusí jít pouze o jednoho odběratele, ale kolik vy sami budete chtít. 

Hlavní výhody sdílení elektřiny:

  • Snížení nákladů na elektřinu díky efektivnímu využívání vyrobené energie
  • Zvýšení energetické nezávislosti prostřednictvím využívání vlastních energetických zdrojů
  • Pozitivní vliv na životní prostředí a snížení produkce emisí v důsledku využívání obnovitelných zdrojů energie

Jak se ke sdílení staví velcí dodavatelé?

Velké energetické společnosti často operují na velkých trzích a mají rozsáhlou infrastrukturu, což může být překážkou pro realizaci sdílené elektřiny na místní úrovni. Zatím neexistuje přesné zadání, jak má komunitní sdílení elektřiny fungovat a velké společnosti s vysokou pravděpodobností nechtějí investovat velké peníze do "prozatímního" řešení. Je možné, že čekají na finální úpravy novely Lex OZE II, které se poté přizpůsobí.

Důvody, proč velcí dodavatelé elektřiny nemusí nabízet sdílenou elektřinu:

  • Jak už bylo řečeno výše, velcí dodavatelé disponují širokou infrastrukturou pro výrobu a distribuci elektřiny. Sdílení elektřiny by mohlo vyžadovat speciální technologie a systém, což může být nákladné a obtížné realizovat na velkém měřítku.
  • Některé země a regiony mají regulace a právní omezení, která mohou ovlivnit schopnost velkých dodavatelů sdílenou elektřinu nabízet. Tyto regulace mohou být zaměřeny na ochranu spotřebitelů nebo na udržení konkurence na trhu.
  • Velcí dodavatelé mohou preferovat tradiční modely prodeje elektřiny, které jim přináší stabilní příjmy a minimalizují náklady. Sdílená elektřina by mohla znamenat změnu obchodní strategie a zvýšenou složitost v oblasti fakturace a správy účtů.
  • Velcí dodavatelé se mohou více orientovat na korporátní zákazníky, kteří mají vlastní specifické požadavky na energii a preferují individuální smlouvy a řešení.
  • Může jít také o nízkou poptávku nebo nedostatečné povědomí o možnosti sdílení elektřiny mezi spotřebiteli. Velcí dodavatelé mohou služby také nedostatečně propagovat.

Většina velkých dodavatelů elektřiny se proto zaměřuje na poskytování standardních nabídek pro domácnosti a podniky. Většinou se specializují na masový trh a nabízejí tarify, které odpovídají potřebám většiny zákazníků. Sdílená elektřina může být modelem, který se více hodí k menším dodavatelům nebo místním energetickým společenstvím.

Naše služba Elektřina od souseda jako efektivní řešení

U nás sdílení už dávno funguje. Posouváme energetiku v Česku a díky službě Elektřina od souseda můžete jako první v České republice sdílet přebytkovou elektřinu třeba s Vaším kamarádem. Neposílejte proto energii zpátky dodavateli a přihlaste se k nám

Máte zájem o více informací? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám zodpovíme všechny vaše dotazy.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 290

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci, Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Adresa:

FREE for YOU s.r.o.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha 7 - Holešovice

Provozní doba:Pracovní dny 8:00 –16:30

Sdílejte a sledujte nás na sociálních sítích.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Youtube

Copyright by FREE for YOU s.r.o. © 2024

Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení