Domů / Blog / Jak se vyznat ve vyúčtování od dodavatele energií

Jak se vyznat ve vyúčtování od dodavatele energií

Vyúčtování energií od vašeho dodavatele energií je současně fakturou. Obsahuje spoustu čísel a informací. V dnešním článku najdete podrobný a zároveň srozumitelný přehled, jak ve vyúčtování číst a které informace jsou pro vás důležité. Například z čeho se skládá výsledná cena elektřiny nebo jak se měří vaše spotřeba.

Vyúčtování energií má 4 základní části: úvodní shrnutí, obchodní cenu, distribuční cenu a odečet

  • V úvodním shrnutí najdete informace o spotřebě vaší domácnosti a o případném přeplatku nebo nedoplatku.
  • Obchodní cena je část ceny, kterou platíte dodavateli.
  • Distribuční cena je část ceny, kterou určuje stát a je pro všechny stejná.
  • Odečet poskytuje informace o tom, jakým způsobem se za dané období vypočítala vaše spotřeba.

Úvodní souhrn s informací o přeplatku nebo nedoplatku

V první části vyúčtování najdete informace o zákazníkovi: jméno nebo název firmy, trvalou nebo korespondenční adresu a další údaje o vás, jako odběrateli. Ve FREE for YOU máte na faktuře navíc datum výročí smlouvy a informace o produktu.

Následuje základní shrnutí k danému účetnímu období, ve kterém najdete důležité informace o přeplatku nebo nedoplatku, spotřebě a také období, za které je faktura účtována.

1 Období faktury od do

Může a nemusí to být celý rok. Období je ovlivněno datumem připojení a pak datumem řádného odečtu, který provádí distributor jednou ročně bez ohledu na dodavatele nebo odběratele. Tento odečet je základem pro vystavenou fakturu.

2 Spotřeba za období

Spotřeba určuje rozdíl mezi počátečním a koncovým stavem daného období. Vaše spotřeba ovlivňuje cenu, protože množství odebrané elektřiny má vliv na její cenu.

3 Celková cena

Jsou v ní započítány všechny složky: distribuční poplatky, DPH, měsíční poplatky a obchodní složka ceny.

4 Zaúčtované zálohy

Součet záloh, které měsíčně platíte dodavateli. Zálohy slouží dodavateli pro nákup elektřiny na trhu a vám zajišťují rozložení platby za elektřinu do celého roku. To je příjemnější, než kdybyste museli jednou ročně zaplatit celou spotřebu najednou.

5 Přeplatek nebo nedoplatek

Odečtení zaplacených záloh od celkové ceny rozhoduje o tom, zda vznikne přeplatek nebo nedoplatek. Pokud zaplatíte málo na zálohách a celková cena je vyšší, vznikne nedoplatek, který musíte doplatit. S vyššími zálohami než je celková cena vznikne přeplatek, který vám ve FREE for YOU pošleme na účet nebo složenkou.

Z čeho se skládá celková cena za elektřinu

Informace o jednotlivých položkách celkové ceny představují nejdůležitější a nejobsáhlejší část každého vyúčtování. Celková cena je součtem 3 složek:

  • Obchodní složku určuje dodavatel dle cen na trhu a podle vlastní obchodní strategie.
  • Distribuční složku určuje stát a zahrnuje distribuční a měsíční poplatky.
  • A samozřejmě DPH jako poslední část celkové ceny.

Obchodní část ceny určuje dodavatel

Na následujícím obrázku najdete vysvětlení jednotlivých položek obchodní ceny.

1 Jednotková cena

Zde najdete cenu elektřiny, kterou určuje dodavatel. Jednotková cena proto, že se uvádí jako cena za 1 jednotku, tedy za 1 MWh nebo 1 měsíc. V našem případě je cena proměnlivá, protože se jedná o produkt s proměnlivou cenou. Jak můžete vidět, za rok 2023 – 2024 se cena každý měsíc mění. Vše je uvedeno bez DPH.

2 Celková cena

Celková cena je vždy počet MWh * Jednotková cena. Jedná se o celkový součet za období bez DPH pro lepší přehlednost.

3 Rozdílné jednotky

Cena dodavatele se účtuje dvěma způsoby. Za jednotku komodity, tedy 1 MWh, a za jednotku času, za měsíc. Celková cena na faktuře je pak kombinací těchto dvou položek, tedy ceny za spotřebu a měsíčních poplatků.

4 Zúčtovací období

Tato informace říká „od kdy do kdy" platí konkrétní jednotková cena. V našem případě máme různé časové úseky pro různé ceny vzhledem k zvolenému produktu.

Distribuční část ceny mají všichni dodavatelé stejnou a určuje ji stát

Distribuční složka pokrývá náklady na dopravu elektřiny až k vám domů. Na následujícím obrázku si opět vysvětlíme jednotlivé položky distribuční ceny.

1 Distribuce elektřiny

Pokrývá náklady na transport elektřiny přes dráty vysokého napětí, transformaci v trafostanicích, dráty nízkého napětí až po váš domov. Náklady jsou spojené hlavně s údržbou distribuční sítě, zejména drátů nebo plynových zařízení.

2 Rezervovaný příkon

Rezervovaný příkon je platba za rezervovanou kapacitu pro vaši domácnost. Jako odběratel máte doma nějaké spotřebiče, například pračku, lednici, elektrokotel, bojler a varnou desku. Každý spotřebič má nějaký svůj příkon, který ze sítě potřebuje získat pro svou činnost. Jejich součet představuje „rezervovanou kapacitu". Distributor tak pro vás rezervuje část příkonu v případě, že byste potřebovali ihned veškerou energii na spuštění všech elektronických zařízení.

Tato kapacita je jištěna tzv. hlavním jističem (pojistkami), které máte u svého elektroměru. V případě, že by váš příkon přesáhl domluvenou výši, pojistky jednoduše vypadnou. Proto v případě navýšení celkového příkonu domácnosti potřebujete vyšší jistič. Například když si pořídíte náročnější spotřebiče, třeba tepelné čerpadlo.

3 Ostatní služby

Ceny systémových služeb

Tyto poplatky jsou spojeny s veškerou administrativou a dokumentací, například náklady na zaměstnance provozovatele distribuční soustavy, nouzová infolinka, vyřizování odečtů, vystavování faktur, ale také třeba komunikace s operátorem trhu.

Ceny na podporu OZE

Jsou primárně určeny k podpoře obnovitelných zdrojů. Z těchto poplatků jsou například brány dotace na fotovoltaiky, elektroauta, úsporná opatření, tepelná čerpadla a celkově pomáhají dotovat obnovitelné zdroje, například vodní nebo větrné elektrárny.

Cena za činnost OTE

Operátor trhu s elektřinou (OTE) je ústřední subjekt v celé energetice. Bez OTE nelze provést nákup komodit, připojení do sítě, fakturaci, zadávání odečtů, změny dodavatele a další činnosti nutné k fungování celého energetického trhu. Nově se k činnosti OTE přidává i Elektronické datové centrum (EDC), které má na starosti sdílení elektřiny. Tento poplatek se nově jmenuje „poplatek za nesíťovou infrastrukturu".

4 Rozdílné jednotky

Distribuční cena se také skládá z více částí účtovaných podle různých jednotek. Například za transport k vám domů platíte za MWh, protože se v ceně odráží množství, které dráty proteče. Naopak poplatek za rezervovanou kapacitu platíte za měsíc, protože vám distribuce musí „měsíčně držet" určitý příkon.

5 Jednotková cena

Podobně jako u dodavatelské ceny, i zde se používá základní jednotková cena pro danou jednotku, tedy buď 1 MWh nebo 1 měsíc. Jednotkové ceny stanovuje Energetický regulační úřad jednou ročně a mají odpovídat ročním nákladům spojeným s provozování distribuční soustavy a činnosti OTE. Pro všechny dodavatele jsou stejné.

Odečty slouží k určení spotřeby

Odečty představují způsob, jakým se určí celková spotřeba odběrného místa, tedy vaší domácnosti. Celková roční spotřeba objektu je tak rozdíl mezi počátečním stavem a stavem v době tzv. odečtu. Jaký způsob odečtu byl uplatněn se dozvíte ve vyúčtování ze symbolů, kdy každý symbol představuje jiný způsob odečtu. Většinou najdete pod touto částí vyúčtování legendu, co který symbol znamená.

1 Odečet odhadem (symbol O)

Pokud se technik distribuce k odběrnému místo nedostane nebo například vzniká faktura ukončením odběru (tedy bez přítomnosti technika), vystavuje distributor odečet odhadem. Takový odečet je vytvořen podle nějakého předpokládaného výpočtu, nemusí tedy odpovídat realitě. Pozor: Takové odečty si zkontrolujte, zda odpovídají např. současnému stavu měřidla nebo předávacímu protokolu. Odečet odhadem můžete u distributora přes dodavatele reklamovat. Při úspěšné reklamaci vám bude vystavena nová faktura, která se s původním vyúčtováním započte dohromady.

2 Samoodečet (symbol S)

Tento symbol znamená, že jste stav elektroměru nahlásili distributorovi sami přímo nebo prostřednictvím svého dodavatele.

3 Odečet kvůli změně ceny (symbol Z)

Tento symbol najdete u odečtu, pokud se měnila cena. Například při změně sazby, změně jističe nebo změně distribučních poplatků od začátku roku. Pokud probíhá zásadní finanční změna na faktuře, najdete zde odečet se symbolem „Z".

4 Roční odečet (symbol R)

Symbol „R" uvidíte na faktuře v situaci, kdy elektroměr přijde osobně opsat technik distribuční soustavy. Datum odečtu je specifické pro každé existující odběrné místo a nemění se ani ze strany dodavatele, ani ze strany vás, odběratelů. Zkrátka a dobře bez ohledu na to, co se na odběrném místě děje, technik tam vždy dorazí ve stejném období. Roční odečet technikem je vždy podkladem k nové faktuře, zatímco například samoodečet neznamená vždy novou fakturu.

I při nulové spotřebě platíte část poplatků dodavateli a distribuci

Některé poplatky, jako měsíční poplatek dodavateli nebo poplatek za rezervovaný příkon státu/distribuci, zaplatíte bez ohledu na vaši spotřebu. Proto i v případě nulového odběru energií platíte zálohy, protože i s nulovou spotřebou máte stále rezervovanou kapacitu pro odběr.

Zálohy

Poslední věc, kterou můžete najít ve vašem vyúčtování, je přehled zaplacených záloh. Můžete si tak zkontrolovat, jaké zálohy za jaké období se počítají do celkového vyúčtování.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 290

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Adresa:

FREE for YOU s.r.o.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha 7 - Holešovice

Provozní doba:Pracovní dny 8:00 –16:30

Sdílejte a sledujte nás na sociálních sítích.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Youtube

Copyright by FREE for YOU s.r.o. © 2024

Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení